MISIUNEA ȘCOLII NR.1 VADU MOLDOVEI

Misiunea şcolii derivă din idealul educaţional de formare a personalităţii umane şi constă în asigurarea pregătirii optime a elevilor pentru învăţământul liceal şi şcoli profesionale, precum şi însuşirea de către elevi a sistemului valorilor culturale, morale şi etice, necesare unei raportări eficiente la cerinţele unei societăţi în permanentă schimbare.

Misiunea şcolii noastre este:

Împreună construim, învăţăm, inovăm, păstrăm tradiţiile !

Suntem o şcoală deschisă, pentru comunitate !

Școala din Vadu Moldovei, parte componentă a şcolii sucevene, reprezintă un mediu democratic şi creativ de dezvoltare şi cunoaştere pentru toţi copii şi elevii şi pentru fiecare dintre aceştia. Prin angajare, înaltă calitate, un bun profesionalism şi multă eficienţă în oferirea serviciilor educaţionale de către toţi angajaţii şcolii dorim sa fim o institutie de invatamant rural de valoare pentru sistemul de educatie gimnazial al judetului Suceava.